Arcadia Screenings

10635951_1525309511017218_3681638493977385612_n_0_0

Φεστιβάλ κινηματογράφου στις Τρίπολη, τη Μεγαλόπολη, την Τεγέα, το Λεβίδι και τη Δημητσάνα, 10-13 Δεκεμβρίου

Η Τρίπολη, η οποία διεκδικεί τον τίτλο της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης για το 2021, διοργανώνει το διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου Arcadia Screenings που περιλαμβάνει ταινίες μυθοπλαστίας, κινουμένων σχεδίων και ντοκιμαντέρ απ’ όλο τον κόσμο με κοινό θεματικό άξονα τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Το Φεστιβάλ θα διεξαχθεί από τις 10 έως και τις 13 Δεκεμβρίου στην Τρίπολη αλλά και σε τέσσερις πόλεις και χωριά της Αρκαδίας: Μεγαλόπολη, Τεγέα, Λεβίδι και Δημητσάνα.

Η πρεμιέρα του Φεστιβάλ, η 10η Δεκεμβρίου επιλέχθηκε από την Οργανωτική Επιτροπή διότι είναι η Παγκόσμια ημέρα για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, όπως την έχει καθιερώσει ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών, διότι το Arcadia Screenings επιδιώκει να καθιερωθεί ως Κινηματογραφικό Φεστιβάλ αφιερωμένο στα Ανθρώπινα Δικαιώματα και να μετεξελιχθεί σε θεσμό.

Τους θεματικούς άξονες του Φεστιβάλ παρουσίασαν στις αρχές Νοεμβρίου στην Τρίπολη στα γραφεία της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας Tripolis-Arcadia 2021, ο Συντονιστής της Οργανωτικής Επιτροπής διεκδίκησης Γιώργος Χριστοδουλόπουλος και ο Συντονιστής του Φεστιβάλ Κώστας Σπυρόπουλος.

Ο κ. Χριστοδουλόπουλος τόνισε ότι η ανάδειξη και η υπεράσπιση μέσα από τον πολιτισμό των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων είναι η σύγχρονη όψη του Διεθνούς Αρκαδικού Ιδεώδους που αποτελεί την αξιακή και ιδεολογική βάση της Τρίπολης για την διεκδίκηση του τίτλου της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας 2021.
Ο κ. Σπυρόπουλος είπε ότι θα φιλοξενηθούν 25 ταινίες από την Ελλάδα, την Ευρώπη, τη Μέση Ανατολή και την Αφρική με την προσφυγική κρίση να είναι η θεματική αιχμή της πρώτης διοργάνωσης. Στην εξέλιξή του, το Φεστιβάλ θα συμπεριλάβει και διαγωνιστικό μέρος με βραβείο στο όνομα Κώστας Γαβράς, του διεθνώς καταξιωμένου σκηνοθέτη ο οποίος είναι επικεφαλής της Επιτροπής Διεκδίκησης για τον τίτλο της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας.

arcadiascreenings-41

Αναλυτικό πρόγραμμα

ΤΡΙΠΟΛΗ
AVANT  PREMIERE
ΤΕΤΑΡΤΗ 09/12
Cine Ville
20.00 ΑΡΚΑΔΙΑ ΧΑΙΡΕ (90’)
Φίλιππος Κουτσάφτης,ΕλλάδαΠΕΜΠΤΗ 10/12
Cine Ville
11.00-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ
12.45-14.30 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’), 7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.Μαλλιαροπούλειο Θέατρο
18.30-19.15  RABBIT A LA BERLIN (40’),  Bartosz Konopka, Πολωνία/Γερμανία.
19.30-20.45 ΜONSTERMAN (85’),  Antti Haase, Φινλανδία/Νορβηγία/Σουηδία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12
Cine Ville
11.00-11.30 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.40-12.15ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
12.30-12.45 SAGA SITY (16’), Luc Chamberland, Καναδάς
13.00-14.00 WHY DEMOCRACY, WHY POVERTY, ταινίες μικρού μήκους από διάφορες χώρες.
18.30-19.50 ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ SUGARMAN (85’),  Matik Bendjelloul, Σουηδία/Μ.Βρετανία
20.00-22.00 TO MΕΣΑ ΦΩΣ (92’),  Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα

ΣΑΒΒΑΤΟ 12/12
Cine Ville
11.30-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ
12.45-14.00 CHOOSETOFIGHT (50’),  ItayLivne, Ισραήλ
18.30-19.45 ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ (75’), Αλέξανδρος Παπαηλιού, Ελλάδα
20.00-20.50 THE FORGERS OF HISTORY (52’),  M.Prazan, Γαλλία
21.00-21.30  ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΔΟΤΗ – Κ.ΚΟΡΙΔΗ/ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΙΩΛΚΟΣ
21.45-22.25 BREF (40’), Χριστίνα Πιτούλη, Ισπανία
22.40-00.45 I AM THE PEOPLE (111’), Anna Roussillon, Γαλλία

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/12
Μαλλιαροπούλειο Θέατρο
12.00-13.00 ΑΝΤΙΓΟΝΗ OUR SMALL ISLAND, OUR LIFE (52’), Nilufer Ouzonoglou, Τουρκία
13.15-14.30 ECOPOLIS CHINA (56’), Anna-karin Gronroos, Φινλανδία
18.30-20.00 10η ΜΕΡΑ (83’), Βασίλης Μαζωμένος, Ελλάδα
20.15-22.00 ΠΟΝΤΑΡΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ZUCKER (95’), Dani Levy, Γερμανία

ΛΕΒΙΔΙ

ΠΕΜΠΤΗ 10/12
11.00-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ
12.45-14.30 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’),  7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.
19.30-21.00 Ο,ΤΙ ΑΠΟΜΕΝΕΙ (88’), Hans-Christian Schmid, ΓερμανίαΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12
11.00-11.30 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.40-12.15 ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
12.30-12.45 SAGA SITY (16’) Luc Chamberland, Καναδάς
13.00-14.00 WHY DEMOCRACY, WHY POVERTY, ταινίες μικρού μήκους από διάφορες χώρες.
19.30-21.15 Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΞΕΝΟΣ (97’), Rainer Simon, ΓερμανίαΣΑΒΒΑΤΟ 12/12
11.30-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ
12.45-14.00 CHOOSE TO FIGHT (50’), Itay Livne, Ισραήλ
19.30-21.00 ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΙΤΟ (90’), Regina Schilling, Γερμανία

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/12

19.30-21.10 ΑΓΚΙΡΕ, Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (93’), Werner Herzog, Γερμανία

ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 10/12
11.00-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ
12.45-14.30 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’),
7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.
18.30-19.40  ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ (70’), Αλέξανδρος Παπαηλιού, Ελλάδα
19.30-21.45 Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (133’), Frank Beyer, Γερμανία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12
11.00-11.30 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.40-12.15 ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
12.30-12.45 SAGA SITY (16’), Luc Chamberland, Καναδάς
13.00-14.00 WHY DEMOCRACY, WHY POVERTY, ταινίες μικρού μήκους από διάφορες χώρες.

ΣΑΒΒΑΤΟ 12/12
11.30-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ
12.45-14.00 CHOOSE TO FIGHT (50’), Itay Livne, Ισραήλ

ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ

ΠΕΜΠΤΗ 10/12
12.00-13.00 ΑΝΤΙΓΟΝΗ OUR SMALL ISLAND,  OUR LIFE (52’), Nilufer Ouzonoglou, Τουρκία
13.00-13.50 CHOOSE TO FIGHT (50’), Itay Livne, Ισραήλ
19.30-21.30 Η ΞΕΝΗ (119’), Feo Aladag, ΓερμανίαΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12
12.00-13.20 WHY DEMOCRACY, WHY POVERTY, ταινίες μικρού μήκους από διάφορες χώρες.
18.00-20.00 Η ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ (120’), Fatin Akin, Τουρκία
20.15-21.50 TO MΕΣΑ ΦΩΣ (92’), Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα
ΣΑΒΒΑΤΟ 12/12
11.30-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ
12.45-14.25 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’), 7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.
18.30-19.45 ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ (70’),  Αλέξανδρος Παπαηλιού, Ελλάδα
20.00-20.50 THE FORGERS OF HISTORY (52’), M.Prazan, ΓαλλίαΚΥΡΙΑΚΗ 13/12
11.00-11.30 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.40-12.15 ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ  ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
12.30-12.45 SAGA SITY (16’), Luc Chamberland, Καναδάς
13.00- 14.00 ECOPOLIS CHINA (56’),  Anna-karin Gronroos, Φινλανδία
18.00-19.35 ΠΟΝΤΑΡΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ZUCKER (95’), Dani Levy, ΓερμανίαΤΕΓΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 10/12
09.45-11.15 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ
11.30-13.15 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’),
7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.
19.30-21.10 ΠΟΝΤΑΡΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ZUCKER (95’), Dani Levy, Γερμανία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12
09.30-10.00 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
10.10-10.45 ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.00-11.15 SAGA SITY (16’) Luc Chamberland, Καναδάς
11.30-13.15 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’), 7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.

Πηγή: pna

* * *

Εδώ άλλες αναρτήσεις από την κατηγορία Κινηματογραφικά αφιερώματα

Το dim/art στο facebook

follow-twitter-16u8jt2 αντίγραφο

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.