Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει

—της Τάνιας Σιμοπούλου—

Λίγες μόνο μέρες μετά τη λήξη του 35ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, όπως κάθε χρόνο, οι ταινίες πακετάρονται και ξεκινά το ταξίδι στην Ελλάδα. 

Πρώτος σταθμός, η Αθήνα, στην αίθουσα «Λαΐς» στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (Ιερά Οδός 48, Κεραμεικός).

Πρεμιέρα την Πέμπτη 11 Οκτωβρίου 2012.

To dimart προσφέρει τρεις προσκλήσεις για δύο άτομα. Στείλτε mail  στο dimart.tomeaspolitismou@gmail.com με το όνομά σας, επιλέγοντας ποια μέρα του φεστιβάλ θέλετε να παρακολουθήσετε δωρεάν στη Λαΐδα (αναλυτικό πρόγραμμα παρακάτω). Τα τρία πρώτα mail θα λάβουν ενημέρωση και οι δικαιούχοι θα μπορούν να παραλάβουν τις προσκλήσεις από την είσοδο των γραφείων της Δημοκρατικής Αριστεράς (Αγίου Κωνσταντίνου 40) από αύριο, Τετάρτη 9/10, από τις 10 π.μ. ώς τις 8 μ.μ.

Με τον απόηχο των φετινών ταινιών να είναι ακόμα ζωντανός, το Φεστιβάλ Δράμας παρουσιάζει από 11 εως 17 Οκτωβρίου, στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος, τις ταινίες που βραβεύτηκαν στο 35ο Εθνικό και στο 18ο Διεθνές Φεστιβάλ 2012, καθώς και όλες τις ταινίες που συμμετείχαν στο Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα. 
Φέτος ήταν μια ιδιαίτερη χρονιά, μιας και καταργήθηκε ο διαχωρισμός των ελληνικών ταινιών που ίσχυε μέχρι πέρσι, σε ψηφιακές και φίλμ. 
Η συνένωση των διαγωνιστικών τμημάτων φίλμ και digi μας έδωσαν ένα ενιαίο διαγωνιστικό τμήμα με 83 ελληνικές ταινίες.
 

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα προβληθούν επίσης οι βραβευμένες ταινίες της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου -EFA- καθώς και ένα μέρος του αφιερώματος στη Ρουμανική Σχολή Κινηματογράφου του Βουκουρεστίου «L.L.Caragiale».

____________________________________________________________________________

Αναλυτικό πρόγραμμα των προβολών

ΠΕΜΠΤΗ 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

17.00 – Βραβευμένες Ταινίες (Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα)

  • Η κότα που νίκησε το σύστημα του Κουίκο Μειρέγιες (Tastes like chicken?/Βραζιλία/15’)
  • Ο Κήπος του Τσαν Γκάρβιν (The Garden/Ταιβάν/28’)
  • Ενστασή VI του Ρολάντο Γκόλα (Objection VI/Ελβετία/17’)
  • Oh Willy… των Εμα Ντε Σουάεφ και Μαρκ Τζέιμς Ρόελς (Βέλγιο/16’)
  • Συναντήσεις των Μισοφέγγαρων του Εν Τζι Χο Γιν Κρις (Meetings of the Half Moons/Χονγκ Κονγκ/20’)
  • Η Πηγή της Νιότης του Παναγιώτη Ράππα (Ελλάδα/16΄)

19.00 – Βραβευμένες Ταινίες (Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα)

  • Ghost in the machine του Ολιβερ Κριμπάς (18’)
  • Der spiegel des lord patschog της Ελίνα Πάνικ (13’)
  • Τσέλσι – Μπαρτσελόνα του Αλέξανδρου Χαντζή (17’)
  • Family tree του Φωκίωνα Μπόγρη (10’)
  • Αρουντέλ της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη (18’)
  • Eight-minute deadline των Ζίνα Παπαδοπούλου και Πέτρου Παπαδόπουλου (8’)
  • Μακαρισμοί του Αριστοτέλη Μαραγκού (16’)

21.00 – Βραβευμένες Ταινίες (Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα)

  • Χαμομήλι του Νεριτάν Ζιντζιρία (15’)
  • Nobody’s Perfetc των Δέσποινα Καβύρη και Γιώργου Μαντζουρανίδη (10’)
  • The Summer After του Βασίλη Τζιώκα (3’)
  • 11.50 του Στυλιανού Κωνσταντίνου (15’)
  • Evergreen της Ιφιγένειας Κοτσώνη (14’)
  • Καθαρό Ραδιόφωνο του Γιώργου Τελτζίδη (14’)
  • Παγόβουνο του Κώνσταντίνου Γεραμπίνη (18’)
  • Θόλος των Νίκου Αποστολόπουλου και Κατερίνας Γεροθανάση (21’)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

17.00 – Βραβευμένες Ταινίες EFA 2011

  • Berik του Ντάνιελ Τζόζεφ Μπόργκμαν (Δανία/16’)
  • Μικρά Παιδιά, Μεγάλα Λόγια της Λίζα Τζέιμς Λάρσον (Little Children, Big Words/Σουηδία/12’)
  • Μια Φορά σε μια Τράπεζα του Ρούμπεν Οστλουντ (Incident by a Bank/Σουηδία/12’)
  • Αγώνας του Πολ Νεγκοέσκου (Derby/Ρουμανία/15’)
  • Jessi της Μαρί Ζοζεφίν Σνάιντερ (Γερμανία/31’)
  • Οι Λύκοι του Αλμπέρτο Ντε Μικέλε (The Wolves/Ιταλία-Ολλανδία/17’)

19.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Signed Agreement της Νικολέτας Λεούση (22’)
  • Γκρίζα Διαδρομή του Αντυ Παπαδημητρίου (23’)
  • Trfck των Ζήση Κοκκινίδη και Ιωνα Παπασπύρου (23’)
  • Κλέφτρα της Αργυρώς Κουρλίτη (16’)
  • God’s Amnesia του Χρίστου Χριστοδούλου (16’)
  • Αχ Ελλάδα του Κώστα Αναγνωστόπουλου (8’)

21.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Avalon του Δημήτρη Παπαναστασίου (22’)
  • Το Σφυρί της Κατερίνας Δασκαλάκη (15’)
  • Σσσσς του Δημήτρη Γεράρδη (15’)
  • Εight-Minute Deadline των Ζίνα Παπαδοπούλου και Πέτρου Παπαδόπουλου (8’)
  • Pray της Θέλγιας Πετράκη (18’)
  • Διασταύρωση του Ηλία Μαλασίδη (7’)
  • Mute: Μια Ιστορία Μέσα στις Αλλες των Γιάννη Αδρίμη και Κώστα Αποστολόπουλου (12’)
  • Για Πάντα Νύχτα του Θέμη Κατσιμίχα (16’)

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

17.00 – Βραβευμένες Ταινίες EFA 2011

  • Παπαράτσι του Πίοτρ Μπέρνας (Paparazzi/Πολωνία/30’)
  • Ο Μεγάλος Αγώνας του Κότε Καμάτσο (The Great Race/Ισπανία/7’)
  • Κυριακές της Βαλερί Ρόσλερ (Sundays/Βέλγιο/16’)
  • Εκτός του Ρόεε Ρόσεν (Out/Ισραήλ/35’)
  • Hypercrisis του Γιόζεφ Ντάμπερνγικ (Αυστρία/17’)

19.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Love Potion της Κατερίνα Πιπεργιά (14’)
  • Buyout της Κάρμεν Ζωγράφου (12’)
  • The Summer After του Βασίλη Τζιώκα (3’)
  • Ghost in the Machine του Ολιβερ Κριμπάς (18’)
  • Στάχυα του Σάιμον Φαρμακά (25’)
  • Only Inn within 2 Days Walk του Μιχάλη Μονεμβασιώτη (12’)
  • Μικρός Βασιλιάς του Σωκράτη Αλαφούζου (15’)
  • Die Young του Στρατζή Χατζηελενούδα (15’)

21.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • 216ο Χιλιόμετρο της Αρτεμις Παττακού (18’)
  • Cavo D’ Oro του Σιαμάκ Ετεμάντη (28’)
  • Τα Ησυχα Βράδια του Κωνσταντίνου Σαμαρά (22’)
  • Οι Παλιάτσοι του Δημήτρη Νάκου (6’)
  • Εξοδος Κ1 της Τζάνις Ραφαηλίδου (15’)
  • Regression της Μαρίζας Παπαδημητρίου (6’)
  • Δεσμός της Σάσας Αγγελίδη (3’)
  • Τσέλσι – Μπαρτσελόνα του Αλέξανδρου Χαντζή (17’)

ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

17.00 – Βραβευμένες Ταινίες EFA 2011

  • Αναγέννηση του Χιούγκο Λίλζα (The Unliving/Σουηδία/28’)
  • Σιωπηρός Ποταμός της Ανκα Μιρούνα Λαζαρέσκου (Silent River/Γερμανία-Ρουμανία/30’)
  • Frozen Storiew του Γκρζέγορζ Γιαροζούκ (Πολωνία/26’)
  • Αγρια Οικογένεια του Τέρι Γκίλιαμ (The Wholly Family/Iταλία/20’)

19.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Der Spiegel des Lord Patschog της Ελίνα Πάνικ (13’)
  • Ιαση των Χρύσανθου Μαργώνη και Βούλας Γερμανάκου – Κοψίνη (9’)
  • Το Ραντεβού της Γιώτας Ζήση (9’)
  • Stone Story του Σπύρου Παπαναστασίου (18’)
  • Κάτι θα Γίνει του Θάνου Ψυχογυιού (13’)
  • Ημερομηνία Λήξεως της Ειρήνης Κούτουλα (18’)
  • Οι Πεινασμένοι του Γιώργου Μπακάλη (28’)

21.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Παγόβουνο του Κωνσταντίνου Γεραμπίνη (18’)
  • Με την Πρώτη της Χρύσας Ψωμαδέλλη (9’)
  • Αρουντέλ της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη (18’)
  • Στην Αλλη Οχθη του Θοδωρή Βουρνά (19’)
  • Sphinx του Κωνσταντίνου Καραμαγκιώλη (18’)
  • Ο Δρόμος της Στύγας του Δημήτρη Τσιλιφώνη (13’)
  • Km του Χρήστου Νίκου (10’)
  • Interview του Γιάννη Μπουγιουκα (10’)

ΔΕΥΤΕΡΑ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

17.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Ενας Χορός Ακόμη του Σίμου Κορεξενίδη (12’)
  • Αμπελόκηποι της Ομάδας Ντοκιμαντέρ Δήμου Αθηναίων 2011 (32’)
  • Η Πηγή της Νιότης του Παναγιώτη Ράππα (16’)
  • Family Tree του Φωκίωνα Μπόγρη (10’)
  • Καθαρό Ραδιόφωνο του Γιώργου Τελτζίδη (14’)
  • Τα Τρία Καλοκαίρια του Χριστόφορου Χατζέλη (13’)
  • Πιγκουίνοι του Δημήτρη Ζάχου (19’)

19.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Revolving του Γιώργου Γρηγοράκη (21’)
  • Θόλος των Νίκου Αποστολόπουλου και Κατερίνας Γεροθανάση
  • Half-board Heaven του Γιώργου Κτιστάκη (10’)
  • 807 του Αλέξανδρου Σκούρα (11’)
  • Θανάσης του Δημήτρη Σοφιανόπουλου (8’)
  • His Brother’s Keeper του Βασίλη Δογάνη (20’)
  • Χαμομήλι του Νεριτάν Ζιντζιρία (15’)

21.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Ιδιότητες του 2 του Αχιλλέα Κυριακίδη (15’)
  • Σήμερα Γάμος Γίνεται του Νικόλα Κολοβού (11’)
  • Ουκ Αν Λάβοις της Νάνσυς Σπετσίωτη (3’)
  • Kiss me Lower της Ελένης Κατσώνη (15’)
  • 11.50 του Στυλιανού Κωνσταντίνου (15’)
  • A Doll’s Life της Ναταλίας Ανδρεάδη (6’)
  • Το Ρόδι του Χρήστου Καρτέρη (38’)
  • Ο Μιγκέλ Αλβαρες Φοράει Περούκα της Αρασέλης Λαιμού (16’)

ΤΡΙΤΗ 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

17.00 – Αφιέρωμα στην Εθνική Σχολή Κινηματογράφου της Ρουμανίας – UNATC «Ι.L. Caragiale» Βουκουρέστι

  • To Χέρι του Paulista του Κριστιάν Μουντζίου (15’)
  • Βουκουρέστι – Βιέννη 8.15 του Καταλίν Μιτουλέσκου (13’)
  • 17 Λεπτά Αργότερα του Καταλίν Μιτουλέσκου (10’)
  • Ιστορία του Κτιρίου Γ’ του Κριστιάν Νεμέσκου (14’)
  • Ταξίδι στην Πόλη του Κορνέλιου Πορουμποίου (20’)

19.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Evergreen της Ιφιγένειας Κοτσώνη (14’)
  • Largo του Στέργιου Πάσχου (13’)
  • To Διπλανό Τραπέζι των Βασίλη και Τάσου Γουδέλη (9’)
  • Ο Ανθρωπος που Τάιζε τον Ισκιο του του Μάριου Γαρέφου (18’)
  • Η Γυναίκα με το Πλαστικό Λουλούδι του Χρήστου Μασσαλά (16’)
  • Η Επέτειος της Θεοφανίας Παπαθωμά (15’)
  • Μακαρισμοί του Αριστοτέλη Μαραγκού (16’)
  • Τελεφερίκ της Ολίβια Τβαρντόβσκα (11’)

21.00 – 35ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Nobody’s Perfetc των Δέσποινα Καβύρη και Γιώργου Μαντζουρανίδη (10’)
  • The Foreigner της Αλήθειας Αβράμη (16’)
  • Αποστάσεις του Γρηγόρη Ρέντη (17’)
  • Φθηνά Εισιτήρια του Κωνσταντίνου Ιορδάνου (10’)
  • Hidden Life των Δημήτρη Γκότης και Ρόναλντ Ραμούλ (15’)
  • Η Φωνή του Νίκου Τσεμπερόπουλου (13’)
  • Ρουά Ματ της Κινηματογραφικής Ομάδας Δήμου Κηφισιάς 2011 (19’)
  • Ταξίδι του Αλέξανδρου Ράπτη (14’)

ΤΕΤΑΡΤΗ 17 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

17.00 – Βραβευμένες Ταινίες (Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα)

  • Χαμομήλι του Νεριτάν Ζιντζιρία (15’)
  • Nobody’s Perfetc των Δέσποινα Καβύρη και Γιώργου Μαντζουρανίδη (10’)
  • The Summer After του Βασίλη Τζιώκα (3’)
  • 11.50 του Στυλιανού Κωνσταντίνου (15’)
  • Evergreen της Ιφιγένειας Κοτσώνη (14’)
  • Καθαρό Ραδιόφωνο του Γιώργου Τελτζίδη (14’)
  • Παγόβουνο του Κώνσταντίνου Γεραμπίνη (18’)
  • Θόλος των Νίκου Αποστολόπουλου και Κατερίνας Γεροθανάση (21’)

19.00 – Βραβευμένες Ταινίες (Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα)

  • Η κότα που νίκησε το σύστημα του Κουίκο Μειρέγιες (Tastes like chicken?/Βραζιλία/15’)
  • Ο Κήπος του Τσαν Γκάρβιν (The Garden/Ταιβάν/28’)
  • Ενστασή VI του Ρολάντο Γκόλα (Objection VI/Ελβετία/17’)
  • Oh Willy… των Εμα Ντε Σουάεφ και Μαρκ Τζέιμς Ρόελς (Βέλγιο/16’)
  • Συναντήσεις των Μισοφέγγαρων του Εν Τζι Χο Γιν Κρις (Meetings of the Half Moons/Χονγκ Κονγκ/20’)
  • Η Πηγή της Νιότης του Παναγιώτη Ράππα (Ελλάδα/16΄)

21.00 – Βραβευμένες Ταινίες (Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα)

  • Ghost in the machine του Ολιβερ Κριμπάς (18’)
  • Der spiegel des lord patschog της Ελίνα Πάνικ (13’)
  • Τσέλσι – Μπαρτσελόνα του Αλέξανδρου Χαντζή (17’)
  • Family tree του Φωκίωνα Μπόγρη (10’)
  • Αρουντέλ της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη (18’)
  • Eight-minute deadline των Ζίνα Παπαδοπούλου και Πέτρου Παπαδόπουλου (8’)
  • Μακαρισμοί του Αριστοτέλη Μαραγκού (16’)

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.