Ασύμμετρος χορός

Έχει πλάκα, αλλά αυτό που χαρακτηρίζουν «ασύμμετρο» («unsquare») χορό οι δημιουργοί αυτού του βίντεο δεν είναι παρά ένας από τους πιο αυτονόητους ρυθμούς για εμάς — και μάλλον ο απλούστερος χορός, ακόμη και για τον ψιλοάσχετο περί τα παραδοσιακά: ο ρυθμός του καλαματιανού. Ακολουθεί η πρόκληση: «Νομίζετε πως έχετε αίσθηση του ρυθμού; Για δοκιμάστε να χορέψετε σε 7/8…» Και μπαίνει η μουσική του Brian Carmody, βασισμένη στο «Unsquare dance» του Dave Brubeck, με σύγχρονη ενορχήστρωση, προφανώς σε 7/8 — αλλά ομολογουμένως με παύσεις και παιχνίδια τονισμού του ρυθμού τέτοια που την καθιστούν κάπως πιο περίπλοκη από το «μου παρήγγειλε τ’ αηδόνι». Απολαύστε τους χορευτές στην εμπνευσμένη χορογραφία της Ellen Kim και του Erik Saradpon. Σκηνοθεσία: Stewart Maclennan.

Think you got rhythm? Try following this beat in 7/4 time signature … or sit back and watch these artists show you how it’s done.

Directed by Stewart Maclennan (stewartmaclennan.com)

Inspired by Dave Brubeck’s «Unsquare Dance» (youtube.com/watch?v=NDB4K5zCcfk)
Original music composed by Brian Carmody (briancarmody.com)

Choreography by Ellen Kim (youtube.com/ellenkimcheee) and Erik Saradpon (youtube.com/eriksaradpon)

Starring:
Patrick Andrada (twitter.com/patrickandrada)
Joshua «BBOY MILKY» Ayers (twitter.com/MilkcolmX)
Vincent «EVMB» Bantasan (twitter.com/EVMB1)
Megan Batoon (youtube.com/user/MeganBatoon)
Brian Carmody (briancarmody.com)
Caley Carr (twitter.com/CaleyandKelsey)
Winnie Chang (twitter.com/Changalaang)
Randi Fleckenstine (youtube.com/user/bgirlrandi)
Ellen Kim (youtube.com/user/ellenkimcheee)
Cedric Reboya (facebook.com/cedric.reboya)
Justin «JET LI» Valles (twitter.com/JustinJetLi)
Arnel Vasquez (twitter.com/Formalityarnel)

Director of Photography: Topher Osborn (topherosborn.com)
1st AC: Tiffany Nathansan (imagesbytiff.com)
Gaffer: Team Bashet (imdb.com/name/nm2029260/)
Best Boy: Zak Hindle
Production Sound Recordist: Michael Carmona (imdb.com/name/nm3063486/)
Assistant: Cara Brown (youtube.com/user/CRB12345)
Assistant: Benjamin Lebeau (vimeo.com/benjaminlebeau)
Sound Designer: Brandon Griffith (vimeo.com/41969654)
Title Design: Scott Andreae (scottandreae.com)
Bass Solo: George Ban-Weiss (georgebanweiss.com/GeorgeBanWeiss/Welcome.html)

Special Thanks:
Jolee (twitter.com/Joleethal)
Kelsey McCowan (twitter.com/CaleyandKelsey)
Tim Milgram (youtube.com/user/timmilgram)
Tony Selznick (msaagency.com)
Jonathan Shih (twitter.com/JYShih21)
World of Dance (worldofdance.com)

* * *

Εδώ άλλες αναρτήσεις από την κατηγορία Video / animation

Το dim/art στο Facebook
Το dim/art στο Facebook

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.